Ładowanie…

Noworodki:

Doskonałe sposoby na usypianie noworodka

Sprawdź nasze ulubione strategie zasypiania dziecka, od A do Zzzz Unikanie się kontaktu wzrokowego Aby pomóc Tobie i Twojemu maleństwu zasnąć ...

Czytaj dalej

Młodsze dzieci:

Wizyta u dziadków - nie zapomnij o bezpieczeństwie malucha

Dziadkowie doskonale znają się na wychowaniu, jednak mogą nie myśleć o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa. Nie chodzi tu o ...

Czytaj dalej

Pięć błędów rodziców mogących zagrażać bezpieczeństwu dziecka nad wodą

Czas wakacji i wyjazdów nad wodę, czy zwykłe przebywanie na basenie sprzyja powstawaniu niebezpieczeństw najmłodszych. Nauczenie dzieci prawidłowych zachowań na kąpielisku ...

Czytaj dalej

Rozstanie jest trudne: Lęk separacyjny, Twój i Twojego dziecka

Jeśli kiedykolwiek będziesz wątpić, czy jesteś super-ważną osobą dla malucha, spróbuj odejść na chwilę od niego gdy jest czymś zajęte. ...

Czytaj dalej

Zakończ wojnę o jedzenie ze swoim dzieckiem

Czas obiadu może być stresujący, jeśli jesteś rodzicem niejadka. Oto sześć wskazówek, które pomogą przyzwyczaić Twojego malucha do codziennych posiłków: 1. ...

Czytaj dalej

Starsze dzieci:

Czy Twoje dziecko zaczyna rządzić? Oto kilka porad jak odzyskać kontrolę.

Jeśli chcesz aby Twoje dziecko miało silną osobowość, pozwól mu mówić, być asertywnym i realizować swoje marzenia. Dzieci z silną ...

Czytaj dalej

9 rzeczy, których nie należy mówić swoim dzieciom

"Próbowałam robić kilka rzeczy jednocześnie, - gotować w kuchni, sprzątać w salonie i wykonując swoje obowiązki wobec pracodawcy. Moje córki ...

Czytaj dalej

Nigdy nie mów swoim dzieciom o swoich przygodach z narkotykami

Najnowsze badania wśród dzieci szkół średnich stwierdza, że rodzice, którzy nie podzielili się z dziećmi swoją przeszłością związaną z ...

Czytaj dalej


9 rzeczy, których nie należy mówić swoim dzieciom

„Próbowałam robić kilka rzeczy jednocześnie, – gotować w kuchni, sprzątać w salonie i wykonując swoje obowiązki wobec pracodawcy. Moje córki przerywały mi setki razy, prosząc o przekąski, wylewając rozlaną wodę czy zasypując mnie pytaniami o wiewiórki czy kolor nieba.

Wciąż nie mogę wybaczyć sobie swojego zachowania tego popołudnia.

Wystarczy, wyjdźcie! Zostawcie mnie na chwilę w spokoju! Wzrok moich córek powiedziały wszystko. Oczy dwulatki rozszerzyły się. Czteroletnia zmarszczyła czoło i  wcisnęła kciuk w usta. Natychmiast zachciałam cofnąć swoje słowa, które z pewnością nie pochodziły z mojego serca, ani z mojego mózgu.” – opowiada 35 letnia Wiktoria.

Wszystkim się zdarza mówić niewłaściwe rzeczy, które pozostawiają w naszych dzieciach uczucie bólu, złości i zagubienia. Przeczytaj kilka z najczęstszych błędów matek i ojców, a także łagodniejsze rozwiązania zaistniałych sytuacji.

„Zostaw mnie w spokoju!”

Rodzic, który nigdy nie pragnął chwili czasu dla siebie bądź przerwy zapewne jest święty bądź jest męczennikiem. Problem polega na tym, że gdy mówisz regularnie swoim dzieciom: „Daj mi spokój”, „Jestem zajęta”, one internalizują tę wiadomość. Zaczynają myśleć, że nie ma sensu mówić do Ciebie, ponieważ zawsze je ignorujesz. Ważne jest aby dziecko od wczesnych lat miało poczucie, że poświęcasz im swoją uwagę.

W chwilach gdy jesteś zajęta lub zwyczajnie jesteś przeciążona, podobnie jak Wiktoria, która wybuchła na swoje córki, miej przygotowaną odpowiedź dla zbyt zajmującego Cię dziecka. Wiktoria mogłaby odpowiedzieć np. „Mama musi skończyć tę jedną rzecz, pobaw się chwilę sama przez kilka minut. Kiedy skończę, wyjdziemy na dwór.”

Bądź realistką. Z niemowlęciem czy przedszkolakiem, nie można bawić się przez cały czas.

„Jesteś taki…”

Etykiety potrafią wyrządzić wiele szkody dzieciom. „Dlaczego zachowałeś się tak głupio?”, „Jesteś taki nieodpowiedzialny” itp. Czasem dzieci podsłuchują, jak rozmawiamy z innymi: „Jest taki nieśmiały”. Małe dzieci wierzą we wszystko, co usłyszą bez pytania, nawet gdy chodzi o nich samych. Takie negatywne etykiety mogą stać się samospełniającą się przepowiednią. Nawet etykiety, które wydają się neutralne lub pozytywne – „nieśmiały” lub „inteligentny” nakładają na dziecko niepotrzebne lub nieodpowiednie oczekiwania.

Lepszym podejściem jest zajęcie się konkretnym zachowaniem, a nie ogólne wyrażanie opini na temat osobowości dziecka.

„Nie płacz”

„Nie bądź smutny”, „Nie ma powodu aby się obawiać”. Dzieci, w szczególności te mniejsze nie potrafią jeszcze wyrażać swoich uczuć słowami, kiedy są smutne – płaczą. Naturalnie rodzice chcą chronić dziecko przed takimi uczuciami ale mówienie „nie bądź” nie sprawi że dziecko poczuje się lepiej, a także może wysłać wiadomość, że jego emocje nie są ważne lub że to nie jest właściwe być smutnym czy przestraszonym.

Zamiast zaprzeczyć, że Twoje dziecko czuje się w szczególny sposób, powiedz mu, że rozumiesz co czuje: „To musi być naprawdę smutne, gdy Kuba mówi, że nie chce być Twoim przyjacielem”, „Tak, fale mogą być przerażające, ale gdy staniesz tutaj ze mną to do nas nie dotrą i będą tylko łaskotać nasze stopy, obiecuję że nie puszczę Twojej ręki.”

Poprzez wyrażanie prawdziwych uczuć, które ma Twoje dziecko, przekażesz mu słowa, aby mógł wyrażać siebie i pokażesz mu czym jest empatia.

„Dlaczego nie możesz być bardziej jak twoja siostra?”

Być może wydaje Ci się, że pomocne jest pokazywać rodzeństwo lub przyjaciela jako lśniący przykład. Jest rzeczą naturalną, że rodzice porównują swoje dzieci, szukając wzorców na temat ich zachowania, jednak nie pozwól, aby Twoje dziecko słyszało, że to robisz. Dzieci rozwijają się we własnym tempie i mają własny temperament oraz osobowość. Porównywanie dziecka do kogoś innego oznacza, że chciałabyś aby był inny.

Bycie zmuszonym do zrobienia czegoś, na co nie jest się gotowym może być mylące dla małego dziecka i w dłuższej perspektywie może podważyć jego pewność siebie.

Zamiast tego zachęcaj dziecko do jego dotychczasowych osiągnięć: „Łał, włożyłeś obie ręce w płaszcz samemu!”, lub „Dziękuję, że powiedziałeś mi, że potrzebna jest zmiana pieluszki”.

„Dobrze wiesz, że…”

Po pierwsze, dziecko mogło nie wiedzieć lepiej. Uczenie się to proces prób i błędów. Czy Twoje dziecko naprawdę rozumie, że ciężki dzbanek oznacz, że jest pełny i łatwo wylać jego zawartość? Może ten dzbanek wydawał się lekki, bo w różni się od tego, z którego korzysta w przedszkolu?

I nawet jeśli maluch popełnił ten sam błąd wczoraj, Twój komentarz nie jest ani produktywny, ani wspierający. Daj dziecku możliwość zwątpienia i powtarzaj mu dobre rady jak mantrę: „Będzie zdecydowanie lepiej jak zrobisz to w ten sposób, dziękuję.”

„Pośpiesz się!”

Kto we współczesnym świecie, pełnym spotkań, przeciążonych harmonogramów i niedoboru snu nie wypowiedział tych nieśmiertelnych słów?

Z pewnością każdy rodzic, którego maluch nie może znaleźć butów lub kurtki lub jest beztroski i obojętny na wszystko wkoło dostaje furii.

Dołącz do dyskusji